21. 5. 2017

Další jednička pro české pořadatelství

Pořadatelství finálového turnaje Mistrovství Evropy žen U 17 je již nyní bráno za jednu s nejvydařenějších akcí, kterou Fotbalová asociace České republiky mohla na českém území organizovat. Zápasy vidělo v ochozech stadionů v Plzni, Příbrami, Domažlicích a Přešticích celkem přes 30 000 diváků.

Na zahajovací utkání mezi Českou republikou a Francií si našlo cestu do Plzně rekordních 10 219 diváků, většina z nich žáci základních a středních škol z blízkých i vzdálených míst Plzeňského kraje a České republiky. Prvního utkání se zúčastnily např. i školy z Karlových Varů, Aše nebo fotbalové kluby z Teplic, Prahy či Znojma. Sledovanost v televizi (přímé přenosy na ČTsport) byla v základních skupinách 451 000 diváků.

Během zápasových dní proběhly v okolí všech čtyř stadionů fotbalové festivaly plné zábavy a sportu. „Fotbalové festivaly se setkaly na šampionátu s velmi pozitivní odezvou. I v nepříznivém počasí, které nás bohužel během šampionátu doprovázelo, dorazilo neskutečné množství lidí,“ říká ředitelka turnaje Tereza Doušová.

Pro příchozí bylo připraveno mnoho sportovních a dovednostních stanovišť, od fotbalu, rugby, baseballu přes horolezeckou stěnu, orientační běh či cyklodráhu. Návštěvníci si mohli nechat na tvář namalovat vlajky, vyfotit se společně s maskotem turnaje nebo se podívat na vystoupení různých umělců či tanečních skupin. Na pódiu se představili i interpreti různých hudebních kapel účastnící se soutěže českých hudebních talentů, jejíž vítězové zahráli při finále ME jako předskokani skupiny Slza. Během finálového utkání pak účastníci mohli sledovat na velkoplošné obrazovce i zápas hokejového MS ČR – Francie.

Organizační výbor udělal maximum pro úspěch celé akce a k řadě aktivit přibylo i vytvoření turnajové hymny. Znělka, která provázela celým turnajem, má mezinárodní nádech. Vznikla sice přímo v dějišti zahajovacího i finálového utkání turnaje, ale její části se tvořily ve Spojených státech a také v Anglii. „Tento nápad byl součástí promo plánu od začátku našich příprav na ME. Chtěli jsme do znělky vložit nádech léta, mládí, fotbalu a hlavně radosti. Oslovili jsme kluky z plzeňského uskupení Music Mafia, kterým jsme vysvětlili naši představu a postupně vše pilovali až do finální podoby. Svým způsobem to splňuje i roli určité reklamy v zahraničí díky tomu, že se na ní podílelo víc lidí z různých zemí,“ vysvětluje proces tvorby projektový manažer FAČR Ondřej Lípa.

Celým šampionátem provázeli i oba ambasadoři Pavlína Nováková Ščasná, bývalá reprezentantka, pětinásobná nejlepší fotbalistka ČR a Pavel Horváth, bývalý reprezentant, dnes asistent trenéra FC Viktoria Plzeň.

Letošní evropský šampionát byl již desátý v pořadí a bojů se zúčastnilo celkem osm celků. V elitní fázi kvalifikace si zajistilo postup šest vítězů skupin, tedy Irsko, Nizozemsko, Francie, Španělsko, Anglie a Norsko. Pořádající Českou republiku také doplnil nejlepší celek z druhé příčky, kterým se staly pětinásobné vítězky a obhájkyně vítězství z Německa.

„Skupina smrti“, tedy Německo, Španělsko a Francie byla během oficiálního losování šampionátu 7. dubna 2017 přiřazena českému týmu. Německo bylo obhájcem titulu a v dosavadních devíti ročnících ho získalo pětkrát. Další tři zlata posbíral druhý z účastníku české skupiny A Španělsko, který byl ve finále celkem šestkrát. Tři finálové účasti měla na kontě i Francie. „Štěstí nám bohužel moc nepřálo. Již podruhé v historii jsme do skupiny získali dva nejlepší týmy Evropy. Přestože jsme nepostoupili, byla to pro naše děvčata po sportovní stránce neskutečná zkušenost. Vidíme stále, že absolutní špička je nám sice hodně vzdálena, na druhou stranu to pro děvčata musí být další motivace k práci na své výkonnosti a dovednostech, tak abychom se za čas na evropské scéně také dokázali prosazovat. Proto musíme zrealizovat projekt akademií a přitáhnout do dívčího fotbalu další naděje,“ doplňuje Karel Rada, trenér reprezentace WU17. Papírové předpoklady se nakonec ukázaly i na hřišti, Německo se Španělskem to dotáhly znovu až do finále, v němž  v neděli 14. května v Plzni Německo po penaltách zdolalo Španělsko a obhájilo titul z loňského roku.

 

Další videa ze šampionátu

„Teď po skončení šampionátu můžeme konstatovat, že jsme s celou organizací mistrovství spokojeni. Zvládli jsme turnaj jak organizačně - dostali jsme ženský fotbal do povědomí velké řady lidí, tak i propagačně – překonali jsme rekord v návštěvnosti ženského fotbalu a doufáme, že na to budeme nyní moci navázat. Již nás kontaktovalo několik fotbalových asociací, mezi nimiž například Německo nebo budoucí organizátoři ME WU19 Severní Irsko a ME WU17 Litva, kteří by chtěli náš unikátní projekt využít i během jejich šampionátu. Teď se budeme plně věnovat plnění našeho strategického plánu, kde hlavním cílem bude rozšířit ženskou fotbalovou základnu a přivést k fotbalu co nejvíce dívek.“ dodává ředitelka turnaje Tereza Doušová.

FOTOGRAFIE ze šampionátu